Son Dakika

    Haber Yok

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: `CİDDİ BİR GELİŞME OLMAZSA CRANS-MONTANA’YA GİTMEYECEĞİM` GÜNDEM

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: `CİDDİ BİR GELİŞME OLMAZSA CRANS-MONTANA’YA GİTMEYECEĞİM`

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN CİDDİ BİR GELİŞME OLMAZSA CRANS-MONTANA’YA GİTMEYECEĞİNİ; EIDE’NİN BELGESİNİNT TARAFLARI TATMİNDEN UZAK OLDUĞUNU AÇIKLADI

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Crans-Montana Zirvesi öncesinde, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldiği toplantı tamamlandı.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından dün sunulan “İsviçre’deki konferanstaki çalışmalara kılavuzluk edecek belge” de ele alındı.

Toplantının ardından parti temsilcileri basına açıklamalarda bulundu.

ÖZGÜRGÜN: “CİDDİ BİR GELİŞME OLMAZSA KATILMAYACAĞIM”

UBP Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, ciddi bir gelişme olmazsa Crans-Montana Zirvesi’ne katılmayacağını açıkladı. Özgürgün, Eide tarafından sunulan belgenin çok yuvarlak ifadeler içerdiğini söyleyerek, belgenin ne Kıbrıs Rum tarafını ne de Kıbrıs Türk tarafını tatmin edecek durumda olduğunu dile getirdi.

DENKTAŞ: “HÜKÜMET ADINA BEN VE ERTUĞRULOĞLU”

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Dektaş, hükümet adına zirveye Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile birlikte katılacağını kaydederek Zirve’de Garanti ve İttifak Antlaşmalarını sulandıracak bir tutum sergilenmesinden endişe ettiğini anlattı.

ERHÜRMAN: “SONUÇ ODAKLILIĞA İHTİYAÇ VAR”

CTP Başkanı Tufan Erhürman çıkışta yaptığı açıklamada Crans Montana’da kararlılık, yaratıcılık, cesaret ve sonuç odaklılığa ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, CTP’nin Zirve’de temsil edileceğini ancak detayların MYK toplantısında belirleneceğini ifade etti.

ÖZYİĞİT: “BELGE POZİSYONLARI NETLEŞTİRMEYİ AMAÇLIYOR”

TDP Başkanı Cemal Özyiğit ise Eide tarafından dün sunulan “İsviçre’deki konferanstaki çalışmalara kılavuzluk edecek belge”nin tarafların pozisyonunu netleştirmeyi amaçladığını anlattı.