Son Dakika

    Haber Yok

ÖZGÜRGÜN: “GENÇLERİMİZ TOPRAĞINA, KÖYÜNE SAHİP ÇIKARSA DAVA DA, MÜCADELE DE HAK DA KAZANILIR” GENEL BAŞKAN

ÖZGÜRGÜN: “GENÇLERİMİZ TOPRAĞINA, KÖYÜNE SAHİP ÇIKARSA DAVA DA, MÜCADELE DE HAK DA KAZANILIR”

PINARLI’DAN 13, GÖNENDERE’DEN 15, SÜTLÜCE’DEN 19 KİŞİ BELGELERİNİ HÜKÜMET YETKİLİLERİNİN ELİNDEN ALDI

ÖZGÜRGÜN: “GENÇLERİMİZ TOPRAĞINA, KÖYÜNE SAHİP ÇIKARSA DAVA DA, MÜCADELE DE HAK DA KAZANILIR”

“BURADA 42-43 YILDA İLK DEFA ATILAN BİR ADIM VAR. İNŞALLAH ARKASINI DA GETİREBİLİRİZ”

EVREN: “BAKANLIK OLARAK BİRÇOK PROJEMİZ VAR AMA ÖNCELİK GENÇLERİN”

Pınarlı, Gönendere ve Sütlüce köylerinde yaşayan 47 kişiye kırsal kesim arsası hak sahipliği belgesi verildi.

Pınarlı’dan 13, Gönendere’den 15, Sütlüce’den 19 hak sahibi belgelerini dün akşamüzeri Gönendere’de düzenlenen törenle hükümet yetkililerinin elinden aldı. Vatandaşların, hak elde ettiği arazinin parseli de kurayla belirledi.

Gönendere’deki törene Başbakan Hüseyin Özgürgün, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, milletvekilleri, bürokratlar, belediye başkanları, muhtarlar ve köylüler katıldı.

İLK SÖZ MUHTARLARA VERİLDİ

Törende ilk söz muhtarlara verildi. Gönendere Muhtarı Mustafa Bostancıoğulları, “Biz ilk defa böyle bir olaya tanıklık ve ev sahipliği yapıyoruz” dedi, memnuniyetini dile getirdi.

1974’te 700’den fazla olan Gönendere nüfusunun şimdilerde 400’e düştüğünü, nüfustaki azalmanın en büyük sebebinin gençlerin göçü olduğunu kaydeden Bostancıoğulları, dağıtılan kırsal kesim arsaları sayesinde gençlerin köyde kalacağını söyledi.

BOSTANCIOĞULLARI: “ADA ÇAPINDA EN BÜYÜK TOPRAĞA SAHİP KÖYLERDEN BİRİ GÖNENDERE”

Bostancıoğulları, köyün yaklaşık 20 bin dönüm arazisi olduğunu belirterek, “Belki de Gönendere, nüfusuna göre ada çapındaki en büyük toprağa sahip köy. Türk koçanlı içinde Rum malı, hali arazisi olmayan bir köydür. Böyle bir girişim, köyümüze büyük katkı sağlayacak” dedi, yetkililerin köylerine ilgisini sürmesini diledi.

KAPTAN: “KÖYÜMÜZDE İLK KEZ KIRSAL KESİM ARSASI DAĞITILIYOR”

Sütlüce Muhtarı Hüseyin Kaptan, Sütlüce’de ilk kez kırsal kesim arsası dağıtıldığını söyleyerek,  “Bunun heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Köy nüfusunun 500’lerden 200’lere düştüğünü de söyleyen Kaptan, gençlerin artık köyden göç etmemesini, Sütlüce’nin daha da gelişmesini diledi.

Kaptan da,  hükümetin köylerine katkısının sürmesini istedi.

ARDAĞAN: “İNŞALLAH DEVAMI GELİR”

Pınarlı Muhtarı Ahmet Ardağan, kısa konuşmasında, gençlere kırsal kesim arsası dağıtan hükümet yetkililerine teşekkür etti, “İnşallah devamı gelir” dedi.

Muhtarların ardından sözü hükümet yetkilileri aldı.

EVREN: “BİRÇOK PROJEMİZ VAR AMA ÖNCELİK GENÇLERİN”

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün talimatıyla başlattıkları projelerden birinin de kırsal kesim arsalarıyla ilgili olduğunu kaydederek, “İçişleri Bakanlığı olarak birçok projemiz var. Yakın zamanda uygulamaya girecekler ama öncelik gençlerin” dedi.

Süratle köylerde kırsal kesim arsası dağıttıklarını belirten Evren, kırsal kesim arsası dağıtılan yerlerle ilgili bağlantısını gülerek anlattı, “Akıncılar eşimin köyü; Ağırdağ, göçmen olarak 10 küsur yıl yaşadığım yer. Gönendere ve civarı babamın köyü. Bugün burada olmaktan gurur duyuyorum” dedi

Türk köylerine çok daha fazla arsa açma niyetinde olduklarını da dile getiren İçişleri Bakanı, çalışmalara rağmen bu köylerde çok fazla arsa açamadıklarını belirtti.

Bu bölgelerde ilk kez kırsal kesim arsası dağıtıldığını kaydeden Kutlu Evren, kırsal kesim arazilerinin alt yapısı için bütçe ayrıldığını söyledi, “Alt yapı çalışmaları dağıtımlarla birlikte devam edecek” dedi.

ÖZGÜRGÜN: “GENÇLERİMİZ TOPRAĞINA, KÖYÜNE SAHİP ÇIKARSA DAVA DA, MÜCADELE DE HAK DA KAZANILIR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, bölge halkıyla yakın ilişkileri olduğunu ancak siyasi gezilerde görmediği birçok simayı bugün burada gördüğünü ifade ederek, Gönendere’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başbakan Özgürgün, “Sayın Bakanın söylediği gibi bölgede istenen sayıda araziye ulaşamamış olabiliriz ama bu bir başlangıçtır, en azından sinyaldir. Neyin sinyalidir; gençlerimizin köylerine, topraklarına sahip çıkacağının sinyalidir” dedi.

Özgürgün şöyle devam etti:

“Gençlerin kökleşmesine, topraklarında yetişmesine, çocuklarını burada yetiştirmesine ihtiyaç var. Dava da, mücadele de hak da böyle kazanılır, o haktan kolay kolay da vazgeçilmez. Biz konuya hem milli dava hem gençlerin mutlu olması hem de destek olarak bakıyor, çalışmaları bu bilinçle yürütüyoruz.  Eminim, gençler bunun karşılığını topraklarına, devletlerine sahip çıkarak verecek.”

“BURADA 42-43 YILDA İLK DEFA ATILAN BİR ADIM VAR. İNŞALLAH ARKASINI DA GETİREBİLİRİZ”

1 yıldır hükümette olduklarını, köylere sahip çıkılmasının UBP- DP hükümetinin en önemli projelerinden biri olduğunu kaydeden Özgürgün, kırsal kesim arsaları konusundaki çalışmaların sürdüğünü, ilgililerin köylerde yoğun mesai harcadığını aktardı.

“Bildiğim kadarıyla 53 köy hazır” diyen Başbakan, gençlere hizmetin yanında köylerin canlanmasını sağlamayı da istediklerini dile getirdi “Burada 42-43 yılda ilk defa atılan bir adım var. İnşallah arkasını da getirebiliriz” ifadesine yer verdi.

Arazi alamayan, sıkıntısı olanların mutlaka olduğunu dile getiren Özgürgün, bunların değerlendirip daha sonra herkese bu hizmetin verilebileceğini söyledi ve ekledi:

“19 Mayıs geliyor Gençlik Bayramını, 23 Nisan geliyor Çocuk Bayramını kutluyoruz, bunları kutlarken gençlerin asıl istekleri, çocukların geleceği noktasında hizmetlerin yıllar içinde eksik kaldığını gördük. Devlet bu hizmetleri götürmek, bunu başarmak zorunda. Biz buna önem veriyoruz.”